Wielkość Czcionki

Current Size: 100%

Projekt czytelniczy: "Mój region, moja mała Ojczyzna. Czytanie zbliża pokolenia"

PROJEKT CZYTELNICZY: ,,MÓJ REGION, MOJA MAŁA OJCZYZNA. CZYTANIE ZBLIŻA POKOLENIA”

 

Filie wiejskie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie otrzymały dotację w ramach projektu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Promocja czytelnictwa. Cykl imprez pod wspólną nazwą ,,Mój region, moja Mała Ojczyzna. Czytanie zbliża pokolenia" będzie realizowany od lipca do listopada 2020 r. W ramach zadania zostaną zorganizowane spotkania autorskie, zajęcia rodzinnego czytania, warsztaty wypieku pierników, spotkania z p. Krystyną Dubiel -  nyskim przewodnikiem.

Do bibliotek zostaną zaproszone dzieci z rodzinami na wspólne czytanie bajek, legend i opowiadań. Zajęcia czytelnicze będą poświęcone również edukacji regionalnej i poznawaniu dziedzictwa lokalnego. Podsumowaniem akcji czytelniczej będzie konkurs międzybiblioteczny pn. ,,Czytamy z rodzinami - rysujemy sami".

W ramach realizacji zadania zaplanowano również zajęcia czytelnicze pn. ,,Kareta z piernika" połączone z warsztatami wypieków lokalnego produktu - ,,Pierniki prosto z Kopernik".

Zwieńczeniem projektu będzie Noc w bibliotece p.n.: "Koperniki bliżej gwiazd", podczas której zaplanowano warsztaty ,,Mobilne planetarium" poprzedzone zajęciami czytelniczymi. Pokaz w mobilnym planetarium to jedyna i niepowtarzalna szansa na podziwianie kosmosu. Ma za zadanie zaszczepić wśród dzieci i młodzieży potrzebę poszerzenia wiedzy o otaczającym nas wszechświecie. Planetarium to unikatowe narzędzie dydaktyczne, które w przystępny i interesujący sposób zapozna uczestników ze zjawiskami astronomicznymi i geograficznymi zachodzącymi na niebie. Pokaz przeniesie uczestników w niezwykłą podróż do świata astronomii. Atrakcją ,,Nocy w bibliotece" będzie zapoznanie uczestników z obserwatorium mieszczącym się w Wiejskim Centrum Kultury w Kopernikach, wspólna obserwacja nieba oraz spotkanie autorskie z Panią Wiolettą Piasecką,  autorką książek dla dzieci.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

 

Partnerzy

Urząd MiastaPowiat NysaPWSZ w NysieNyski Ośrodek RekreacjiBiblioteka w Sumperku